İSTANBUL ÇATALCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Fidan Bin İstanbul

Bir Fidan Bin İstanbul

İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz "Bir Fidan Bin İstanbul" etkinliği düzenledi, Etkinlikle ağaç ve orman sevgisini geliştirmeyi, başta öğrenciler olmak üzere toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak amaçlandı.

 

Bir Duyarlılık Etkinliği 

 

Ülkemizin yeşil dokusunun geliştirilmesine katkıda bulunmayı da hedefleyen "Bir Fidan Bin İstanbul"etkinliği Çatalca'nın Çanakça Köyü'nde yapıldı. Açılış, fidan dikimi, kumaşa el basma, fotoğraf çekimi ve tohumlu kalem dağıtımını içeren etkinliğe Çatalca ilçesinde öğrenim gören gönüllü 1.000 öğrencimiz veli izinleri alınarak katıldı.

 

Öğretmenlerimiz ise öğrencilerin fidan dikimine yardımcı oldu. Ayrıca İstanbul'daki 39 ilçedeki tüm resmî/özel okul ve kurumlarda eş zamanlı fidan dikildi. Böylece öğrencilere çevre hassasiyeti ve ağaç sevgisi kazandırılarak bilinçli birer vatandaş olmalarına katkı sağlandı.

 

Tarifi İmkânsız Bir Mutluluk

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan fidan dikim törenine Çatalca Kaymakamı Sayın İnci Sezer Becel, İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Çatalca İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Erşahin, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

 

Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel programın açılışındaki konuşmasında Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının ortaklaşa gerçekleştirdiği, Türkiye'nin her yerinde öğrenci sayısı kadar fidanın toprakla buluşturulması etkinliğinin son derece anlamlı ve güzel olduğunu belirtti.

 

Çocukların okullarda büyüyüp serpilirken, fidanların da dikildiği yerlerde serpilip büyüyeceğini ifade eden Becel, "Aynı zamanda bizim de daha sağlıklı, iyi bir gelecekte bir arada olmamız için vesile olacak. Bu etkinliğin maksadı sadece ağaç dikmek değil, ağaçları koruma fikrinin de çocuklara, gençlere aşılanması." diye konuştu.

 

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil ise yeşili sevmek ve korumak konusunda farkındalık oluşturmanın birinci öncelikleri olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz aylarda meydana gelen orman yangınlarının yüreklerimizi yaktığını hatırlatan Özil, "Eğitim ortamlarımızda öğrencilerimizin tabiatı, iklimi, ağaçları, ağaçların dallarını, faydasını, ormanı, toprağı, fidanı her şeyi anlatıyoruz. Ekolojik okuryazarlıklarını geliştiriyoruz. Ağaçlarla ilgili şiirler okutuyoruz. Bunları içselleştirmeleri için bugün olduğu gibi fidanlar dikiyoruz. Aslında tüm bu çalışmalar ormanların önemi ve korunmasına dair bir farkındalık kazandırıyor. Bir duyarlığı yansıtan 'Bir Fidan Bin İstanbul' geleceği kurtarmak adına oldukça önemli. İstanbul'umuzun tüm ilçelerinde öğretmen ve öğrencilerimizle el ele, aynı anda binlerce fidanı toprakla buluşturmanın sevincini yaşamak tarifi imkânsız bir mutluluk." ifadelerini kullandı.

 

"Bir Fidan Bin İstanbul" etkinliğinin kendileri için çok anlamlı olduğunu söyleyen Özil, "Sayın Bakanımızın da işaretleriyle bu yıl fidan dikimi noktasında öğrencilerimizle birçok faaliyet gerçekleştireceğiz. Şu anda il genelinde bu etkinlik gerçekleşiyor ama en büyük ve geniş kapsamlı olanı Çatalca ilçemizde gerçekleşmekte." şeklinde konuştu.

 

Geçen yıl da fidan dikimini Çatalca'da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özil, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Fidan Umuttur, Gelecektir!

 

Çatalca İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Mustafa Erşahin ise öğrencilerin duyarlılık kazanması için çalıştıklarını ifade etti. Etkinlik çerçevesinde yapılacakları anlatan Erşahin, "Bugün burada 'Bir Fidan Bin İstanbul' etkinliği kapsamındaki fidan dikimi bizler için de çok önemli. Zira fidanlar geleceğe umutla bakmamızı sağlar. 1000 fidanı toprakla buluşturacağız. Fidan dikmek ve doğayla iç içe olmak hepimizin üzerinde çok olumlu etki bırakır. Biz bu faaliyetimizle çocuklarımıza doğayı ve yeşili sevmeyi, korumayı öğretmeyi amaçlıyoruz." diye konuştu.

 

Çatalca İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen fidan dikimi programı sanatsal etkinliklerle iç içe geçerek renklendi. Öğrenciler, ellerini parmak boyası ile boyayıp baskı yaptı. Ardından tohumlu kalem dağıtıldı, etkinliğe katılım gösteren öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

19-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-2019

Cumhuriyet Meydanı, Çatalca Hükümet Konağı, ÇATALCA/İSTANBUL - 0212 789 10 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.