İSTANBUL ÇATALCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen proje kapsamında Çatalca Çanakçı Köyü’ndeki ağaç dikimine katıldı.
Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor

Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen proje kapsamında yeşil dokunun geliştirilmesine katkıda bulunmak, öğrencilerde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek ve çevreye karşı duyarlılığını arttırmak amacıyla 6 Kasım Salı günü saat 12.30’da ülke genelinde 81 ilde aynı anda fidan dikme etkinliği başlatıldı. Ankara’da yapılan etkinliğe Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da katıldı ve bazı illere de telekonferans yöntemiyle bağlantı kurdu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Hayata geçirilen bu proje sayesinde 81 vilayetimizin tamamında 10 milyon fidan okul çağındaki evlatlarımız adına toprakla buluşuyor. Böylece her öğrencimizin bir fidanı olması sağlanıyor.” dedi.

Ülkemizin Güzellikleri Büyüyecek

Her öğrencinin kendi adına bir fidanı olacağına işaret eden Erdoğan, “Bu fidanlar evlatlarımızla beraber büyüyecek, onlarla beraber gelişecek. Çocuklarımızın yaşları ilerledikçe fidanların kökleri toprağa, boyları göğe doğru yükselecek. Öğrencilerimizin bugün kurduğu hayaller zamanla gerçeğe yaklaştıkça inşallah diktikleri fidanlar ağaçlara, ağaçlar da ormanlara dönüşecek. Bugün okul bahçelerinde koşturan, gözlerinin ışıltısı yüreğimizi ısıtan çocuklarımızla beraber ülkemizin ormanları, ekonomisi, güzellikleri de büyüyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projenin geleceğin teminatı olan çocuklara tabiata ve çevreye sahip çıkma bilincini de aşılayacağına inandığını vurgulayarak, “Bu projenin evlatlarımıza daha yeşil, daha güzel, daha huzurlu bir Türkiye bırakma mücadelemize de katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Farkındalığı Artırmanın Önemi

İstanbul’daki ağaç dikimi Çatalca ilçesi Çanakçı Köyü ile Pendik ilçesi Ballıca Köyü’nde yapıldı.  Ağaç dikimine ilkokul ve ortaokullardan gönüllü 1.500’er öğrencimiz yer aldı. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen proje kapsamında ve bugün 81 ilimizde eş zamanlı gerçekleştirilen ağaç dikimine katıldı.  Çatalca ilçesi Çanakçı Köyü’ndeki etkinlikte konuşan Yazıcı, “Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı tüm ilk ve ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla 81 ilde ve ağaçlandırmaya uygun şartların sağlandığı ilçelerde eş zamanlı fidan dikim etkinlikleri düzenleyerek Ülkemizin yeşil dokusunun geliştirilmesine katkıda bulunmak, öğrencilerde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, çevreye duyarlı bir birey olarak yetişmesini sağlamak ve toplumda çevre koruma konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında ‘Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor İş Birliği Protokolü’ imzalandı.” dedi.

Hedef Toplumsal Bilinç

Yazıcı, gittikçe çölleşen Türkiye´de insan eliyle yok edilen ormanların yine insan eliyle kurtarılmasını amaçladıklarını vurguladı. Beşikten mezara kadar bilinçli bir toplum oluşturmanın birinci öncelikleri olduğunu ifade ederek, “Ağaç yaşken eğilir atasözünden de anlaşılacağı gibi, yavrularımızı temelden bilinçlendirerek çevreye ve doğaya sahip çıkmalarına yardımcı olmaya çalışmaktayız” dedi.

Projenin amacı toplumda ağaç ve orman konusunda duyarlılığı arttırmak, fidan dikme etkinliğine daha fazla öğrencinin katılımını sağlamak; öğrencilerde ağaç dikme, ormanı ve çevreyi koruma duygusunu hissettirmek için geliştirilen proje eğitim camiası tarafından da destek alırken, Çatalca’daki dikim çalışmalarına öğrencilerin yanı sıra Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel ve İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Erşahin, yönetici ve öğretmenler katıldı.

 

07-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201807-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-201812-11-2018

Cumhuriyet Meydanı, Çatalca Hükümet Konağı, ÇATALCA/İSTANBUL - 0212 789 10 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.