İSTANBUL ÇATALCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa ERŞAHİN'in Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa ERŞAHİN'in Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

Değerli Meslektaşlarım, Saygıdeğer Veliler ve Sevgili Öğrencilerimiz,

 

 75 kurum, 662 derslik , 866 öğretmen ve 11.341 öğrencimiz ile 2019-2020 Eğitim Öğretim yılına bugün çalacak ilk zilimiz ile başlıyoruz. Öncelikle, 2019-2020 eğitim öğretim yılının sevgili öğrencilerimize , velilerimize, öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize ve tüm eğitim çalışanlarına hayırlı olmasını ve sağlık, mutluluk ve huzurla çalışacağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum. Bugün yeni bir öğretim yılına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Aramıza yeni arkadaşlarımız katıldı. Aramızdan son sınıf arkadaşlarımız yeni ayrıldılar ve büyük çoğunluğu meslek edinecekleri yeni okullarına bugün başladılar. Okul sadece bireyin hayat standartlarını yükseltecek ve iyi bir meslek sahibi yapacak bilgi ve becerileri vermekle kalmaz. Aynı zamanda toplumların yapılarının, insan ilişkilerinin nasıl olacağının, bireysel ve toplumsal sorumluluklarının neler olacağının, hizmet ettiği toplumun maddi ve manevi değerlerini de öğrencilere aktarır ve davranış haline getirir-getirmelidir.

 

Sevgili gençler;

Hepimiz sadece insan olduğumuz için sahip olduğumuz haklar ve sorumluluklar vardır. Bu hak ve ödevleri yerine getirmeye imkan tanıyan ve insanlığın bugüne kadar ortaya koyabildiği en iyi sistem olan demokrasinin ve bileşenlerinin okullarımızda kurumsallaşması oldukça önemlidir. Demokrasiye giden yolda Orta Asya'dan getirdiğimiz binlerce yıllık birikimimizle üzerinde yaşadığımız Anadolu, sizlere çok kültürlülüğün, çok sesliliğin, hoşgörü ve diyaloğun en büyük referans kodlarını sunacaktır.

Devletimizin 2023 vizyonuna ulaşması için sizlerin birbirinize saygılı, erdemli çalışma, eleştirel ve yapıcı düşünme, farklılıkları zenginlik olarak görme, birlikte ürete bilme, kendinizi ve başkalarının yaptıklarını sorgulayabilme, hak mücadelenizde kararlı duruş sergilemeniz ve güven sahibi olmanız bu vizyonun kritik eşiğidir.

 

Kıymetli veliler;

Demokrasi ancak onu anlamış ve benimsemiş bireylerle var olabilir. Bu bireylerin yetiştirilmesi için aileye ve çevreye de önemli görevler düşmektedir. Bireyin demokrasiyi özümsemesi, demokratik yurttaş olabilmesi için ailede göreceği demokratik tavır ve örnekler en az okul ve çevresi kadar önemlidir. Ülkemizin kalkınması ve Atatürk'ün idealize ettiği "muasır medeniyet seviyesi" ne çıkmamız ancak tüm bireylerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi ile mümkün olacaktır.

 

Değerli öğretmenler;

Öğrenci merkezli bir anlayışta öğrencinin hak ve sorumluluklarının artışına paralel olarak sizlerin de sorumluluklarında artışlar olmuştur. Öğretmen, öğrencilerin, sınıf yönetimi, karar alma süreçleri, iş bölümlerinin paylaşımı eylemlerinin gerçekleştirilmesi, birlikte iş yapabilme becerisi, anlaşma, uzlaşma, hak ve sorumluklarını gerçekleştirme, yapılan iş ve eylemleri sorgulama kabiliyetlerinin geliştirilmesine fırsat vermeniz demokrasi eğitimi açısından oldukça önemlidir.

 

Eğitimin niteliği söz konusu olduğunda "iyi" olmak bizim için kabul edilebilir bir seviye değildir. Eğitimde mükemmelliğe ulaşmak en öncelikli hedefimizdir. Yarınlara dokunup, geleceği inşa etme mücadelemiz birbirinden ilham alan , enerjisi yüksek, yenilikçi ve çalışkan ekibimizle durmaksızın devam edecektir. Çatalca olarak , hep birlikte yeni eğitim öğretim yılında ilçemizde bilim , spor , sosyal ve kültürel etkinliklerimizle 21. Yüzyıla yakışır bir iklim yaşatmayı hedefliyoruz.

 

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında bütün Çatalca olarak el ele vererek takım ruhuyla çocuklarımıza hak ettikleri eğitim atmosferini oluşturacağımıza olan inancım ve heyecanım sonsuz. Eğitimin hem itici hem de birleştirici gücünün neleri başarabileceğine yeni dönemde hep birlikte tanıklık edeceğiz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının tüm eğitim camiamız için, Çatalca'mız için sağlıklı, huzurlu ve başarılı geçmesini diliyor, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

 

Mustafa ERŞAHİN           

Çatalca İlçe Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Meydanı, Çatalca Hükümet Konağı, ÇATALCA/İSTANBUL - 0212 789 10 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.