İSTANBUL ÇATALCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'un İlk Açık Hava Okulu Olan Çatalca Doğa ve Fen Okulumuzun Açılışı

İstanbul'un ilk Doğa ve Fen Okulu'nu, İnceğiz Mahallemizde Kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkan Yardımcımız İkram Kaya,Müdürümüz Tayfun Özyolcu ve Kurum Müdürlerimizin katılımıyla taş baltalar ile halatımızı keserek açtık.
İstanbul'un İlk Açık Hava Okulu Olan Çatalca Doğa ve Fen Okulumuzun Açılışı

Doğa ve Fen Okulu fikri, Bakanlığımıza bağlı resmi okullarda okuyan öğrencilerimizi açık alanda disiplinler arası yaklaşımla okul dışı öğrenme ortamlarında doğa temelli bilgi ve becerilerin artırılması, çocukların ekolojik dengenin önemini anlaması ve doğayı koruyan nesilleri yetişmesi amacıyla Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiştir. Doğa ve Fen okullarında randevu sistemiyle, Okulöncesi, İlkokul ve Orta Okul kademelerinde öğrencilerin ders işlemesi uygun görülmüştür. Türkiye'de bu okulların İlki Mersinde açılmıştır. İstanbul'un İlk Açık hava okulunu Çatalca'da açmanın mutluğunu  yaşıyoruz.

Doğa ve Fen Okulu öğrencilerin Doğa Temelli Eğitim yöntemiyle aktif olarak içinde yer aldıkları açık alanda gerçekleşen ilham verici bir öğrenme sürecidir. Küçük yaştan itibaren doğayla iç içe büyüyen çocuklar duygusal çeviklik, özgüven, analitik düşünme vb. bilişsel ve duygusal becerileri geliştirirler.

Doğayı koruyan, anlayan nesillerin yetişmesi en önemli hedeflerimizden bir tanesidir. Hayatımızdaki en önemli varlıklarımız olan çocuklarımızı doğayla buluşturmamız hem onların gelişimi hem de doğanın gelişimini destekleyecektir. Toprak ne hissettiriyor size dediğinizde kir, ellerimizi pisletir demeleri yerine toprağın yaşam verdiğini kavramaları için bu okullara ihtiyacımız var. Hayatımın en güzel gününü bu okulda geçirdim diyen çocukların sayısının artması için daha nice Doğa ve Fen Okulunun açılmasını temenni ediyoruz.

Bu çalışmayı duyduğu il günden bugüne büyük gayretle getiren İlçe Müdürümüz Tayfun Özyolcu'ya , İl koordinatörümüz Ayşin Kahramantekin ve okulun her köşesini büyük emek ve özveriyle oluşturan Çatalca Doğa ve Fen okulu koordinatörlerimiz Mahmut Cem Göncü ve Ömür Kula'ya  teşekkür ederiz.

Cumhuriyet Meydanı, Çatalca Hükümet Konağı, ÇATALCA/İSTANBUL - 0212 789 10 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.