İSTANBUL ÇATALCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezi Meslek Liselerimizde

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde yer alan hedefler doğrultusunda ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi ile nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasında önemli katkıları olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla; bölge özelliği, nüfus yoğunluğu, yerleşim biriminin ortaöğretim düzeyindeki eğitim ihtiyacı, öğrenci potansiyeli, eğitim maliyeti, eğitim ekonomisi ve fiziki kapasitesi dikkate alınarak, mevcut Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi Programı açılmaya başlanmıştır.
Mesleki Eğitim Merkezi Meslek Liselerimizde

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesinde okuyan, sorumlu - beklemeli olan yada devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan öğrencilerden Mesleki Eğitim Merkezi programına kayıt yaptırmak isteyenlerin kayıt işlemleri artık Mesleki Eğitim Merkezinin yanı sıra ilçemizde bulunan  Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde de yapılacaktır.

Ortaokul mezunu vatandaşlarımız halihazırda kendi kayıt koşulları ile başvuru yapmaya devam edeceklerdir.

 Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesinde başlayacak olan Mesleki Eğitim Merkezi Programında haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün ise işletmede beceri eğitimi verilerek ; Mesleki Lisesi Diploması ile birlikte  Çıraklık, Kalfalık, Ustalık ve İşyeri Açma Belegesi ile öğrencilerin istihdam imkanı artırılacaktır.

Program süresince öğrencilerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bağlı olarak  asgari ücretin yüzde 30'undan az olmamak kaydı ile gelir de elde edecektir. 

İlçemizde Mesleki Eğitim Merkezi Programı (MESEM) Programı Açan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri listesi aşağıdadır.

1- Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2- Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

3- Binkılıç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

4- Şehit Mümin Demiralp Çok Programlı Anadolu Lisesi

5- Şehit Özcan Çiftçi Çok Programlı Anadolu Lisesi

 

Son Başvuru Tarihi: 04.02.2022

Detaylı bilgi almak için yukarıdaki listede adı geçen meslek liselerimize ve Çatalca Mesleki Eğitim Merkezine uğrayabilirsiniz.

 

Kamu Spotu İçin tıklayınız. (Kaynak: www.meb.gov.tr)

Cumhuriyet Meydanı, Çatalca Hükümet Konağı, ÇATALCA/İSTANBUL - 0212 789 10 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.